گزارش ورکشاپ از ایده تا مسابقه – جلسه دوم

photo_2016-12-10_19-38-30

 

با توجه به اهمیت مسابقات جهانی دیزاین در رزومه ی تحصیلی و شغلی دانشجویان،گروه کمان با همراهی انجمن طراحی صنعتی  بر آن شد تا دوره ی آموزشی از ایده تا مسابقه A Design Award  را با هدف شناخت مسابقه،آشنایی با روند طراحی و ایده پردازی برای کسب مقام در  مسابقه را برگزار کند.

این دوره در سه جلسه ی دو ساعته در دی ماه و بهمن ماه سال ۹۵ برگزار شد و در فاصله ی بین هر برنامه،جلسات مشاوره ی خصوصی و جمعی  با همکاری آقایان توماج یوسفی، سروش وحیدیان، محمد افخمی، کوروش مهدوی در دفتر انجمن علمی طراحی صنعتی برگزار شد.

 

جلسه دوم ورکشاپ از ایده تا مسابقه

موضوع: پرورش ایده تا فرم

 

جلسه ی دوم ورکشاپ  از ایده تا مسابقه با محوریت پرورش ایده تا فرم در روز سه شنبه،۳۰/۱۱/۹۵ از ساعت ۱۱ آغاز شد.

در ابتدای جلسه استاد ضیایی موضوعات طرح های  شرکت کنندگان  را بررسی کردند،موضوعات آن ها در حیطه ی طراحی جواهر، روشنایی،مبلمان،خودرو، تجهیزات جنگی و .. بود که در مورد هر یک از موضوعات توضیح مختصری دادند.

 

2-(3)

 

 

در ادامه تکنیک تداعی معانی که از تکنیک های خلاقیت است را توضیح دادند و از شرکت کنندگان خواستند این تکنیک را برای موضوع و طرح خود پیاده سازی کنند،مشاورین جلسه،آقایان افخمی ومهدوی و یوسفی به همراه استاد ضیایی برای پیاده سازی این تکنیک دانشجویان را راهنمایی میکردند.

 

2-(4)

 

در مرحله ی بعدی،توضیح دادند که باید از زاویه های مختلف به طرح نگاه کنیم(تنوع طرز تلقی) و رویکردهای مختلف نسبت به یک مسیله واحد داشته باشیم،محصول را یک بار به مثابه یک فرآیند ببینیم یعنی شرایط محصول را پیش از استفاده،در حین استفاده و پس از آن در نظر بگیریم و یک بار محصول را به مثابه یک معماری ببینیم،یعنی رابطه ی بین اجزا و نحوه ی قرار گیری آنها را به صورت نوشتاری یا تصویری ترسیم کنیم،چارت ساختار اجزا داشته باشیم و از این طریق ایده ی خود را پرورش دهیم تا دستیابی به فرم راحت تر باشد.

 

2-(5)

 

دانشجویان با راهنمایی فردی استاد ضیایی و مشاورین،ایده های خود را یک باربه مثابه یک فرآیند و بار دیگر به مثابه یک معماری ترسیم کردند و برای طرح های خود چارت ساختار اجزا در نظر گرفتند.

 

2-(2)

 

در طول جلسه از دانشجویان با ساندویچ ودسر پذیرایی شد و جلسه دوم ورکشاپ با تقدیر از استاد مدعو و عکس دسته جمعی به پایان رسید.

2-(1)

2-(6)

 

تیم برگزار کننده: توماج یوسفی و گروه کمان (حانیه فروتن مرام، فاطمه حاتمی، پانیذ کدخدا کاظمی، رضا کبود مهری، محمد امیر شاکری)

با تشکر ویژه از مشاورین جلسه آقایان کوروش مهدوی و محمد افخمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *