گزارش ورکشاپ از ایده تا مسابقه – جلسه اول

photo_2016-12-10_19-38-30
با توجه به اهمیت مسابقات جهانی دیزاین در رزومه ی تحصیلی و شغلی دانشجویان،گروه کمان با همراهی انجمن طراحی صنعتی  بر آن شد تا دوره ی آموزشی از ایده تا مسابقه A Design Award  را با هدف شناخت مسابقه،آشنایی با روند طراحی و ایده پردازی برای کسب مقام در  مسابقه را برگزار کند.

این دوره در سه جلسه ی دو ساعته در دی ماه و بهمن ماه سال ۹۵ برگزار شد و در فاصله ی بین هر برنامه،جلسات مشاوره ی خصوصی و جمعی  با همکاری آقایان سروش وحیدیان،محمد افخمی،کوروش مهدوی در دفتر انجمن علمی طراحی صنعتی برگزار شد.

گزارش جلسه اول ورکشاپ های “از ایده تا مسابقه”

موضوع: معرفی مسابقه

سخنران: آقای نیما باوردی

اولین از ورکشاپ”ایده تا مسابقه” در روز پنجشنبه مورخ ۲۵/۹/۹۵ در ساعت ۱۱ با حضور تمامی افراد ثبت نام شده(۲۰ نفر) و سخنرانی آقای نیما باوردی برگزار شد. در این جلسه اعضای گروه کمان و آقای توماج یوسفی به عنوان تیم برگزارکننده و اجرایی حضور داشتند.

به طور کلی این جلسه به معرفی مسابقه   A Design Awardبه شرکت‌کنندگان اختصاص داشت و در آن تمامی اطلاعات از هدف و چگونگی شرکت در مسابقه تا دسته‌بندی ها و معبار های مورد نظر بیان و بررسی شد که خلاصه اطلاعات داده شده به شرح زیر است:

این مسابقه که مسابقه ای ترکی- آمریکایی است از سال ۲۰۱۰ در شهر کومو نزدیکی میلان برگزار می‌شود. شرکت در این مسابقه علاوه بر افزایش انگیزه و اعتماد به نفس امکان گرفتن بورسیه را راحت تر می‌کند و رزومه بسیار خوبی به شمار می‌آید. با برنده شدن در این مسابقه شما به مراسم اهدای جوایز دعوت خواهید شد و علاوه بر دریافت جوایز و گواهی‌های مختلف کار شما در نمایشگاه و سایت‌های مختلفی نشان داده‌خواهد شد که امکان پیشنهاد کاری را افزایش می‌دهد.  به طور کلی این مسابقه تاکید بسیاری بر فرم و استایل دارد و تکنولوژی از معیار های ثانویه آن است.

 

 

A-award-part1-01

برای چه باید در مسابقه A’ design شرکت کرد؟
– گسترده‌ترین مسابقه دیزاین با داشتن ۱۰۰ دسته‌بندی
– به دلیل ۲ مرحله‌ای بودن احتمال برنده شدن در این مسابقه زیاد است
– رتبه بندی جهانی دیزاین بر اساس این مسابقه انجام می‌گیرد
– این مسابقه این امکان را می‌هد تا دیده شوید و کار شما بار ها به نمایش در می‌آید و در وب‌سایت های معتبری مانند Design Milk نیز کار شما ارائه خواهد شد.
– با برنده شدن در این مسابقه مجوز عضویت در ۸ انجمن بسیار حرفه‌ای مانند انجمن طراحان صنعتی دنیا به شما داده می‌شود.

اطلاعات ثبت‌نام

سایت مسابقه: competition.adesignaward.com
این مسابقه احتیاجی به شیت‌ بندی ندارد و اطلاعات باید در قالب مشخصی پر شوند. در ثبت نام ابتدایی نام طرح و عملکرد اولیه آن نیاز است. برای نشان دادن طرح حداکثر ۵ عکس می‌تواند استفاده شود که اولین عکس باید پشت سفید، با اندازه ۳۶۰۰×۳۶۰۰ پیکسل و با رزولوشن ۷۲ باشد و چهار عکس بعدی انتخابی هستند و می‌توانند عکس محیطی یا جزئیات باشند و یا فقط از همان یک عکس استفاده شود. پس از آپلود عکس ها فرم اطلاعات طبق قالب آماده باید پر شود که در آن اطلاعاتی در مورد ایده و الهام طرح، تکنولوژی و متریال، هدف طراحی، تحقیقات هم‌راستا با این طرح، زمان دیزان و مشخصات شرکت مربوط با طراح نیاز است. توضیحات بیشتر نیز می‌توانند به صورت فایل پی دی اف یا ویدئو به این اطلاعات ضمیمه شوند. همچنین توضیح ۴۰۰-۶۰۰ کلمه ای برای چاپ شدن در کتاب سال نیز باید نوشته شود که این متن در صورت برنده شدن طرح استفاده خواهد شد.

 

A-award-part1-02

 

داوری

داوری این مسابقه دو مرحله‌ای انجام می‌شود و این یکی از نکات مثبت آن است. داوری دو مرحله‌ای به این معنا است که کار فرستاده شده قبل از نهایی شدن و پرداخت هزینه برای یکی از داوران ارسال می‌شود و در این مرحله یک داور به طرح از ۱۰ نمره امتیاز می‌دهد و این امتیاز می‌تواند به صورت حدودی امکان برنده شدن شما را مشخص کند. پس از این مرحله ثبت نام نهایی و داوری صورت می‌گیرد که ثبت نام می‌تواند به دو صورت Digital و Professional  باشد که تفاوت آن ها در تعداد نمایشگاه هایی است که کار در آن ها به نمایش در می‌آید.

 

A-award-part1-03
A-award-part1-04

معیار‌های داوری

Design
Function
Usability

Ergonomics
Engineering 
Presentation 
Innovation
Technology  

 Fun Details 
Market Value 
Specifics

پس از توضیحات مربوط به مسابقه آقای باوردی تجربه های شخصی خود را در اختیار حاضران قرار دادند و بر اساس آن‌ها توصیه‌هایی برای حضور بهتر در مسابقه کردند که از آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱. بررسی دقیق دسته‌بندی‌ها و علایق شخصی و انتخاب ۱ تا ۲ بخش مشخص
۲. بررسی طرح‌های برگزیده سال‌های گذشته
۳. لیست کردن معانی و مفاهیم مرتبط با موضوع انتخابی و برقراری ارتباط بین مفهوم و فرم
۴.استفاده از روش SCAMPER
۵. اسکچ دستی و سپس گسترش طرج
۶. جست‌و‌جوی طرح‌های مشابه
۷. آماده‌سازی ۳D دقیق و طبیعی

 

پس از بیان نکات لازم برای درک هرچه بهتر دسته‌بندی‌های مسابقه در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت و هر شخص از میان آن ها یک را دو دسته مورد نظر خورد را انتخاب کرد. آقایان باوردی، وحیدیان و افخمی به صورت فردی و گروهی با شرکت‌کنندگان در مورد هر دسته‌بندی، امکان برنده شدن در آن و دیگر نکات لازم در مورد آن به گفت و گو پرداختند و راهنمایی های لازم برای شکل‌گیری و پرورش ایده انجام شد.

 

A-award-part1-09

 

همچنین در طول جلسه از شرکت کنندگان با ساندویچ و دسر پذیرایی شد و در انتهای برنامه سی‌دی‌های آموزشی شامل آموزش Keyshot، راینو و اسکچینگ در اختیار شرکت‌کنندگان قرارگرفت تا در مراحل بعدی به آن‌ها کمک کند.

A-award-part1-05

A-award-part1-06

A-award-part1-07
A-award-part1-08

 

 

تیم برگزار کننده: توماج یوسفی و گروه کمان (حانیه فروتن مرام، آیسان عقیلی، فاطمه حاتمی، پانیذ کدخدا کاظمی، رضا کبود مهری، محمد امیر شاکری)

با تشکر ویژه از مشاورین جلسه آقایان سروش وحیدیان و محمد افخمی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *